Instagram Organik Takipçi Arttırma

Instagram’da  organik takipçi demek, karşılıklı etkileşime açık olan doğal takipçiler manasına gelmektedir. Biz de bu makalemizde sizlere bir kaç adımda nasıl Instagram organik takipçi arttırma yollarından bahsedeceğiz.

1.Adım – Hedef Kitlenizi Doğru Belirleyin

Paylaştığınız içeriklerin hangi kullanıcılara hitap ettiğini tespit etmeli ve hedef kitlenizi çok iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Mevcut takipçi kitlenizi ise iyi analiz etmelisiniz. Takipçilerinizin yaşı, cinsiyeti, yaşadıkları konum gibi özelliklerini detaylıca  incelemeli ve takipçi kitlenizin ilgi alanları  hakkında önemli bilgiler edinmelisiniz.

2.Adım – İlgi Çekici İçerikler Hazırlayın

Paylaştığınız içerikler ne kadar ilgi çekici olursa, insanların onu paylaşma ihtimali o kadar artar. Hazırladığınız ve paylaştığınız  içerikler rakiplerinizin paylaşımlarına karşı farkını ortaya koymalı ve çok daha fazla ilgi çekici olmalıdır. 

3.Adım – Takipçilerinize Kulak Verin

Takipçi kitlenize hitap eden paylaşımlar yapmalısınız ki takipçilerinizi profilinizle etkileşim halinde tutabilesiniz. Zaten organik takipçi demek de etkileşim içindeki takipçi demektir.

4.Adım – Paylaşımlarınız İçin Takvim Hazırlayın

Hazırladığınız içerikleri düzenli bir şekilde paylaşmalısınız ki takipçileriniz sürekli aktif olduğunuzu , ve onlarla etkileşim içinde olduğunu unutmasınlar. Bu canlılığı paylaştığınız gönderilerin yanı sıra story özelliği ve IG TV ile de sağlayabilirsiniz.

5.Adım – Etiket (Hashtag) Kullanın

Profilinizi keşfete düşürecek  bir hashtag stratejisi belirlemelisiniz. Bu şekilde belli kitlelere ulaşabilir ve daha fazla karşılıklı etkileşim sağlayabilirsiniz. 

6.Adım - Paylaştığınız içerikleri iyi seçin

Takipçilerinizin ve hedeflediğiniz kitlenin ilgisini çekecek post içeriği fikirleri bulmanız da instagram organik takipçi arttırma sürecinde size yardımcı olacaktır. Dikkat ve ilgi  çekici içerik fikirleri, içerikleriniz başka kullanıcılar tarafından paylaşılmasını sağlayacağı gibi etkileşimlerinizi artırır. Bu da gönderilerinizin keşfet sayfasında  daha üst sıralarda görünmesini sağlayacaktır.

7.Adım – Istagram’a Reklam Verebilirsiniz

İnstagram’da belirli bir ücret karşılığında sponsorlu içerik paylaştığınız takdirde ilgi alanı sizin paylaştığınız içeriklerle uyumlu olan insanlara bu reklamlar karşılarına çıkacaktır. Sadece bu verdiğiniz reklamlarla bile çok ciddi bir takipçi kitlesine ulaşabilirsiniz. 

Instagram, büyük takipçi kitlelerine ulaşmak için kaçırılmaz bir fırsat. Bu makalemizde sizlere 7 adımda Instagram organik takipçi arttırma yollarından bahsettik.