İnstagram Çekilişlere Sponsor Olma

İnstagram çekilişlere sponsor olma genel itibari ile etkileşim düzeyi yüksek hesaplarda tanıtım kampanyaları yürütmek veya hesap takipçi sayısını arttırmak amacıyla gerçekleştirilen kampanyalardan oluşmaktadır. Kampanya süresi boyunca katılım şartlarını sağlayan her kullanıcı, çekiliş ile belirtilen ödüller kazanmayı amaçlamaktadır. İnstagram çekilişlerinin takipçi sayısını arttırdığı bilinen bir gerçektir. Fakat çekiliş yöntemi, çekiliş şartları veya ödüller katılım düzeyini oldukça etkilemektedir. Bu yüzden Instagram çekilişleri, sponsorlar aracılığı ile gerçekleştirilmesi; olumlu geri dönüş sağlanması için oldukça önem taşımaktadır.

Instagram çekilişleri genel itibari ile iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi az takip edilen hesapların diğer hesaplara sponsor olarak gerçekleştirilen çekilişlerdir. Bu işlemde organik takipçi sayısı oldukça artmış olsa da, çekiliş soncunda hesabın eski kullanıcı seviyesine geri döndüğü görülmektedir. İnstagram çekilişlere sponsor olma kullanılan bir diğer yöntem ise firmaların ve işletmelerin; marka bilinirliğini arttırmak amacıyla gerçekleştirmiş oldukları tanıtım çalışmalarından oluşmaktadır. İnstagram çekilişlerinin %80’inden fazlası bu grup içinde değerlendirilmektedir.

İnstagram Çekilişlere Sponsor Olmanın Önemi

İnstagram dünya çapında oldukça kullanılan sosyal platformlar arasında yer almaktadır. Facebook, YouTube, Twitter gibi sosyal platformlarında gerçekleşen etkinliklerin sınırlı tutulması ve aynı zamanda hedef kitlelerin oldukça farklı yapıda olması; tanıtım çalışmalarını bir hayli zorlaştırmıştır. İnstagram görsel medya kanalları arasında yer alması sebebi ile herkes tarafından kullanılabilir ve gerçekleşen etkinliklere katılabilir. Bu yönü ile Instagram reklam ve tanıtım faaliyetleri yürütmek oldukça kolaydır.

Instagram reklam nasıl verilir sorusuna ise iki şekilde ele almak gerekir. Birincisi Instagram kullanıcı ayrımı ve hedef kitlesi gözetmeksizin genel sponsorlu reklamlar verilmektir. Bu tanıtım çalışmaları reklam ajansları veya ilgili diğer sosyal medya ajansları tarafından yürütülmektedir. İnstagram algoritması belirlenen hedef kitleye göre tanıtım çalışmaları gerçekleştirmektedir. Aslında burada kontrol yapay zekâda olmaktadır. İnstagram çekilişlere sponsor olma yöntemi ise ikinci bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Burada gerçekleşen işlemler genel itibari ile anlaşmalı hesaplar aracılığı ile yürütülmektedir. Anlaşmalı kişilerin, kurumsal veya tüzel kişiliği olması zorunluluğu bulunmaz. Tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyen her firma ve etkileşim seviyesi yüksek her hesap, sponsorlu çekiliş işlemi gerçekleştirebilir.

İnstagram Çekilişlere Sponsor Olmanın Avantajları

Instagram çekiliş işlemi gerçekleştirmenin birçok farklı amacı ve avantajı bulunmaktadır. Genel itibari ile küçük hesapların, büyük hesaplarda gerçekleştirmiş oldukları çekilişler takipçi sayısını arttırmak içindir. Fakat çekilişler sadece daha geniş kitlelere ulaşmak için gerçekleştirmez. Aynı zamanda firma, marka tanıtım ve reklam çalışmaları için de gerçekleştirilmektedir. İnstagram çekilişlere sponsor olma işleminin sağlamış olduğu bazı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Organik takipçi sayısı artar.

  • Kısa sürede tanıtım çalışmaları gerçekleştirilerek, reklam maliyetleri düşürülür.

  • Hedef kitlenin net olarak belirlendiği çekilişler ile firma geri dönüşleri pozitif düzeyde gerçekleşir.

  • Sponsorluk maliyeti diğer tanıtım maliyetlerine göre oldukça düşüktür. Maliyet ve fayda arasında ki ilişki ters orantılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Sosyal medya tanıtım çalışmaları yapılan analizler sonucunda stop noktası bulunmalıdır. Aksi takdirde sponsorluk çalışmaları fayda vermeyebilir.

İnstagram Çekilişlere Sponsor Olmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnstagram sosyal medya platformu, neredeyse her dakika çekilişlerin gerçekleştiği platformdur. Görsel içeriklerin ön planda olması sebebi ile kullanıcılar için herhangi bir olumsuz durum oluşturmaz. Çekilişler sırasında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar genel itibari ile şu şekilde sıralanabilir:

  • Ödül ve hedef kitle arasında uyuşmazlık olmamalı. Daha çok genel kitleye hitap eden ürünleri ödül olarak belirlemek, çekilişe katılım sayısını arttırmaktadır.

  • Kazananı belirleme yöntemlerini, çekiliş sırasında açık bir şekilde belirtmek güven duygusunu oluşturur. Bu yüzden çekiliş boyunca hem sponsor için hem de hesap kullanıcısı için şeffaf olmak oldukça önem taşımaktadır.

  • Çekiliş şartları içinde, kullanıcıları şartlar ile boğmaktan kaçınmak gerekir.

  • İnstagram çekilişlere sponsor olma boyunca ilgili firma ve hesapları olumsuz etkileyecek her türlü eylem ve faaliyetten kaçınmak gerekir.